Masaże

 

                                      

 

 

MASAŻ

Należy do najstarszych zabiegów terapeutycznych, był znany już w starożytności. To zespół zabiegów mechanicznych (rękoczynów) oddziaływujących na ciało pacjenta poprzez powłokę ciała (skórę, tkankę podskórną, mięśnie itd.), a także w postaci zmian odruchowych na układ krążenia, nerwowy, wewnątrzwydzielniczy do narządów wewnętrznych włącznie. Wpływ masażu na ciało możemy podzielić na działanie lokalne (miejscowe) oraz działanie ogólne. Działanie lokalne jest to bezpośredni wpływ masażu na tkanki masowane. Natomiast wpływ ogólny jest to wpływ związany ze zmianami odruchowymi w układach: krążenia, nerwowym, wewnątrzwydzielniczym i narządach wewnętrznych.

Wskazania

Przeciwwskazania

·         Schorzenia układu więzadłowo-stawowego

·         Schorzenia układu mięśniowego

·         Jako środek odprężający psychicznie i fizycznie

·         Schorzenia neurologiczne

·         W rehabilitacji jako element przyspieszający powrót do zdrowia oraz kompensujący niedobory układu mięśniowo-stawowo-więzadłowego, układów wewnętrznych oraz narządów w obrębie organizmu

 

·         Wczesne stany po złamaniach

·         Stany zapalne stawów i ścięgien

·         Wylewy krwawe pourazowe w stawach i mięśniach do 3 dni po urazi

·         Silne krwiaki wewnątrz-mięśniowe

·         Wszelkie stany gorączkowe

·         Menstruacja

·         Nowotwory

·         Choroby zakaźne

·         Choroby wrzodowe

·         Stany zapalne dróg żółciowych

·         Powiększenie węzłów chłonnych

·         Świeże zakrzepy w naczyniach obwodowych, zapalenie żył, duże żylaki i tętniaki

·         Choroby jelit przebiegające z owrzodzeniem

·         Wszelkiego rodzaju stany chorobowe i zapalne skóry - wypryski, ropienie itp.

·         Naruszenie ciągłości skóry - rany, blizny we wczesnym stadium zrostu itp.

·         Stany wysokiego-podwyższonego ciśnienia

 

 

 

RODZAJE MASAŻY:

 

ü  MASAŻ KLASYCZNY I LECZNICZY- to najpopularniejszy masaż, który w zależności od intensywności może być leczniczy, relaksacyjny, pobudzający itp. Do masażu klasycznego należą zabiegi, które mają na celu poprawienie psychofizycznego stanu pacjenta, znajdują one zastosowanie w zapobieganiu i leczeniu wielu chorób. W zależności od sytuacji masaż klasyczny może być wykonywany w formie zabiegu całościowego lub częściowego. Masaż działa przeciwbólowo, polepsza odżywianie tkanek, regeneruje mięśnie, reguluje napięcie mięśniowe, zwiększa elastyczność i sprężystość mięśni, zmniejsza tkankę tłuszczową, przyspiesza przemianę materii, uaktywnia przepływ krwi i limfy.

ü  MASAŻ RELAKSACYJNY- łączy zalety masażu klasycznego i energetycznego, pobudza mięśnie, skórę i układ krążenia, a zarazem wspaniale oddziałuje na układ nerwowy - równoważy wysyłane przez ciało negatywne reakcje na stres, likwiduje mimowolne napięcie mięśni, przywraca prawidłowy rytm serca, właściwe krążenie i ciśnienie krwi. Wykonywany jest powolnymi ruchami o działaniu antystresowym i uspokajającym. Pozwala pozbyć się napięcia na całym ciele. Jest szczególnie zalecany po długotrwałym wysiłku fizycznym oraz psychicznym. Sprzyja regeneracji sił i likwiduje ujemne efekty stresu, nagromadzone pod wpływem codziennych przeżyć, przemęczenia i wyczerpania, m.in. bezsenność, nerwobóle, bóle głowy, dolegliwości pleców, barków i nóg. Daje doskonały efekt w łagodzeniu stanów nerwicowych, depresji, wzmacnia chęć do życia, podnosi witalność. Jest wymarzonym elementem prawdziwego wypoczynku. Głębokość relaksu może osiągnąć różne poziomy:
1.Fizyczny
2.Emocjonalny
3.Psychiczny

Świece, aromatyczne zapachy, kadzidełko, pachnące olejki, odprężająca muzyka jest to nie tylko obecna moda na relaksację, ale jeden z podstawowych warunków, aby masaż mógł się odbyć i aby klient był z niego zadowolony. W tej chwili w praktyce terapeutycznej spotyka się często sytuacje, iż masaż relaksacyjny jest także wstępem do innych zabiegów kosmetyczno - terapeutycznych.

ü  MASAŻ IZOMETRYCZNY- polega na intensywnym masowaniu mięśni podczas skurczu izometrycznego (napięcie mięśni bez wykonywania ruchu w stawie, czyli bez skracania długości mięśnia). Sprzyja to przede wszystkim rozwojowi siły i masy mięśniowej.

ü  MASAŻ SPORTOWY- stał się on niezbędnym elementem w procesie treningowym sportowców. Pozwala zwalczyć skutki zmęczenia spowodowane wysiłkiem fizycznym. Masaż zmęczonych mięśni pomaga rozluźnić je i zapobiega późniejszym uszkodzeniom. Jest niezbędny w sytuacjach, gdy sportowcy muszą podjąć wysiłek, zanim zdążą odpocząć, np. w wieloetapowych wyścigach kolarskich czy wielodniowych turniejach siatkarskich czy koszykarskich.

ü  MASAŻ GORĄCYMI KAMIENIAMI- łączy w sobie oddziaływania zarówno termoterapii, drenażu, akupresury, aromaterapii jak i masażu szwedzkiego. Podstawę główna stanowi szerokie działanie na termoreceptory znajdujące się w skórze pacjenta. W wyniku oddziaływania odruchowego dochodzi do podniesienia temperatury okolic masowanych i wtórnego rozszerzenia naczyń krwionośnych. Odpowiedni nastrój, zastosowanie olejków eterycznych oraz odpowiednio dobrana muzyka wpływa kojąco na pacjenta, hamując działanie układu limbicznego zmniejszającego ogólne napięcie nerwowe.

ü  MASAŻ BAŃKĄ CHIŃSKĄ-jest odmianą terapii podciśnieniowej i stanowi odwrotność terapii uciskowej. Podstawę jej stanowi wytworzenie podciśnienia we wnętrzu bańki i zassanie skóry oraz tkanki podskórnej do jej wnętrza. W masażu bańkami mamy do czynienia z dwojakiego rodzaju oddziaływaniem : mechanicznym i odruchowym. Jest optymalnym zabiegiem antycellulitowym  stymulujący krążenie w drobnych naczyniach krwionośnych oraz limfatycznych. Zmniejsza zastoje limfatyczne oraz wysięki, usuwa szkodliwe produkty przemiany materii, oczyszcza organizm z toksyn. Poprawia natlenienie i odżywianie komórkowe. W efekcie regeneruje i uelastycznia tkankę łączną, zwiększa napięcie skóry. Staje się ona gładsza, bardziej jędrna i sprężysta. Promieniuje świeżością i witalnością.

 

 
Sklepik dla Ciebie